W odróżnieniu od leczenia poszerzonych żył skóry twarzy, różnorodność rozmiarów, głębokości położenia naczyń leczenie zmian na kończynach dolnych jest bardziej skomplikowane. Obecnie laserowa obliteracja jest traktowana jako jedna z możliwości terapeutycznych obok stripingu żylnego, flebektomii i skleroterapii. Lasery oraz IPL stają się narzędziami używanymi coraz częściej w leczeniu teleangiektazji i żył siatkowatych, a także zmian odpornych na skleroterapię, zmian typu telenagiectating matting lub angiogenic flushing ( zmiany o typie czerwonych teleangiektazji powstające po obliteracjach teleangiektazji i wenulektazji).
Terapia laserowa ma zastosowanie w leczeniu teleangiektazji/wenulektazji oraz żył siatkowatych o średnicy do 3 mm. Znajduje zastosowanie w leczenie zmian o typie neowaskularyzacyjnym po skleroterapii, naczyń, których nie można skaniulizować ( nakłuć) podczas skleroterapii i wprowadzić środka obliterującego do światła naczynia. Metoda ma także zastosowanie u chorych nie tolerujących ukłucia igłą ( needlephobic patients).
Ocena skuteczności działania powinna być przeprowadzona po co najmniej 3-4 tygodniach od zabiegu. Ze względu na reakcje wywołujące pozapalna hiperpigmentację miejsca leczonego zaleca się ponowne działanie w obszarze leczonym po co najmniej 6-8 tygodniach.
Przygotowanie
- Na 3-4 dni przed zabiegiem należy ogolić skórę okolicy, która będzie poddana laseroterapii (przeciwwskazana depilacja woskiem lub chemiczna),
- Na pół godziny do godziny przed zabiegiem na miejsce, które będzie poddane laseroterapii, nałożyć 1-2 mm warstwę kremu Emla i przykryć tę okolicę cienką folią.
Przeciwwskazania
- ciąża, karmienie piersią
- opalenizna (1 miesiąc)
- leki światłouczulające
- zioła (dziurawiec, nagietek)
- spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)
- cukrzyca (niewyrównana)
- bielactwo
- łuszczyca (aktywna faza)
- padaczka
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
- przyjmowanie leków, przy których przeciwwskazana jest ekspozycja na promieniowanie o długości fali 680-980 nm
- metalowe implanty w obszarze zabiegowym
- głęboki peeling chemiczny w ciągu ostatnich 3 miesięcy
- rozrusznik serca
- stosowanie Accutanu w okresie ostatnich 6 miesięcy
- potwierdzona nadwrażliwość na światło
- nowotworowe i przednowotworowe zmiany barwnikowe
Leki mogące wywołać wrażliwość na światło
Istnieje obecnie wiele medykamentów mogących spowodować, że skóra staje się bardzo wrażliwa na światło. Takie reakcje mogą się pojawić po przyjmowaniu tych lekarstw doustnie lub aplikacji na skórę. Reakcja ta jest nazywana fotoczułością wywołaną środkami medycznymi. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tą informacją i powiadomienie lekarza/operatora o przyjmowanych lekarstwach.
Antybiotyki m. in.:
- Doxycycline (Vibramycin, Vibratabs)
- Demeclocycline (Declomycin)
- Lomefloxacin (Maxaquin)
- Nalidixic Acid (NegGram)
- Tetracycline (Achromycin i inne)
Leki nasercowe i na nadciśnienie m. in.:
- Amiodarone (Cordarone)
- Chlorothiazide
- Furosemid
- Hydrochlorothiazide
Cena za zabieg ustalana jest za jeden obszar.