Usuwanie znamion skórnych

ELEKTROCHIRURGIA

Elektrochirurgia to specjalny rodzaj zabiegów, w których do usunięcia niepożądanych tkanek na skórze wykorzystuje się prąd elektryczny. Ze względu na bezpieczeństwo, prostotę oraz stosunkowo niską cenę są one szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Denaturacja białek daje efekt koagulacji lub desykacji, a osiągnięcie przez płyn pozakomórkowy stanu wrzenia powoduje cięcie bez użycia skalpela. Efekt zależy od oporu, jaki stawiają tkanki (ich gęstości), oraz rodzaju użytego prądu.

Elektrochirurgia stosowana w leczeniu zmian skórnych cechuje się dużym poziomem bezpieczeństwa. Prawidłowe używanie instrumentów przez wyszkolonych profesjonalistów bardzo rzadko prowadzi do powikłań, które w większości przypadków są stosunkowo łagodne.

Zalecenia:
  • pieprzyki, piegi,
  • znamiona
  • brodawki wirusowe,
  • włókniak miękki,
  • naczyniak starczy,
  • naczyniak gwiaździsty,
  • kłykciny kolczyste,
  • mięczak zakaźny,
  • brodawka łojotokowa,
  • ziarniak naczyniowy,
  • rozrost gruczołów łojowych,
  • guzowatość nosa.

Elektrochirurgia – bezbolesna i skuteczna
Po zebraniu przed zabiegiem informacji od pacjenta wykonuje się znieczulenie miejscowe za pomocą zastrzyku zawierającego roztwór znieczulający lub stosując miejscowo odpowiedni krem albo żel. Następnie kosmetolog wykonuje zabieg elektrokoagulacji za pomocą specjalnie dobranej elektrody połączonej z urządzeniem emitującym prąd elektryczny. Zabieg nie jest więc połączony z dużym dyskomfortem ani bólem.

Zachwycające efekty estetyczne
Elektrochirurgia daje niezwykle owocne i zadowalające rezultaty podczas zabiegów konturowania tkanek oraz usuwania niechcianych znamion, pieprzyków i kurzajek. Zdarza się, że naprawdę niewielki zabieg może znacząco polepszyć wygląd pacjenta. Przy odpowiedniej staranności i wprawie można w niebywale dokładny sposób panować nad ilością usuwanej tkanki, co się bezpośrednio przekłada na osiąganie jak najlepszych efektów estetycznych.

Niezawodna metoda elektrochirurgii
Metoda elektrochirurgii polega na ścięciu białka za pomocą łuku elektrycznego. Zabieg odbywa się bez wkłuwania igły w skórę. Elektroda jest przykładana do powierzchni skóry w miejscu usuwanej zmiany. Po zabiegu w miejscu zmiany pojawi się strupek, którego nie należy zdrapywać. Zaleca się odczekanie, aż sam opadnie, a ranka się zagoi. Uszkodzony zostaje tylko naskórek.

KRIOCHIRURGIA – KRIOTERAPIA

Kriochirurgia krioterapia to uznane metody lecznicze stosowane w dermatologii chirurgii. Metoda polega na działaniu bardzo niską temperaturą na skórę ze zmianami chorobowymi. Niska temperatura niszczy chore tkanki.
-bezpieczna
-małoinwazyjna
-nie ma ryzyka zakażenia
-niebolesna, ponieważ chłodzenie daje anestezję, znieczulenie nerwów a przez to i dobrą tolerancję zabiegu
-efekty kosmetyczne są bardzo dobre, gojenie po zabiegu nie pozostawia blizn
-stymuluje układ immunologiczny działając na „odległe” zmiany od miejsca, w którym przeprowadza się zabieg
-efekt immunostymulacji miejscowej jest tak silny, że miejsca poddane krioterapii prawie nigdy nie ulegają zakażeniu i rany pozabeigowe goją się bardzo dobrze.
Zmiany skórne, które można i należy leczyć krioterapią ( na przykład brodawki wirusowe). Są i takie zmiany skórne, gdzie leczenie krioterapią musi być poprzedzone biopsją zmiany i badaniem histopatologicznym pobranego wycinka (na przykład rak podstwanokomórkowy BCC).
Krioterapia stosowana tam gdzie została postawiona pewna diagnoza i wtedy gdy są do niej wskazania da bardzo dobre efekty.

CHIRURGICZNE USUWANIE ZNAMION

Przed zabiegiem chirurgicznego usunięcia znamienia omawiane jest: dokładnie sam zabieg, przebieg pooperacyjny, konieczność zmian opatrunku, zdjęcie szwów czy wizyt kontrolnych. Zabieg jest wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu chirurgicznym są zakładane szwy i opatrunek, który zdejmowany jest po 7-14 dniach. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa ok. 30-40 minut. Usunięty materiał jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Na wynik tego badania oczekujemy ok. 14 dni. Przez kilka dni po zabiegu zalecamy pacjentom unikania naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku. Blizna bezpośrednio po zabiegu będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się. Ważne jest aby przez okres 6 miesięcy po zabiegu nie opalać blizny

Scroll to top