VAC- TERAPIA PODCIŚNIENIOWA

Terapia Podciśnieniowego leczenia ran
VAC

Nowoczesność , skuteczność w Poradni Medix Będzin


Terapia VAC (ang Vaccum Assisted Closure )

Medycyna może zaoferować terapię podciśnieniową ran, taką jak terapia VAC. Jest to bardzo skuteczna i nowoczesna próżniowa terapia leczenia ran.

Jak działa VAC?

Skrót VAC odnosi się do zamykania ran przy użyciu podciśnienia – próżni. Oznacza to, że na ranę i jej okolice stosuje się ujemne ciśnienie w sposób ciągły lub przerywany. Opatrunki do terapii VAC wykonane są ze specjalnej gąbki dopasowanej i umieszczonej precyzyjnie w ranie, oklejonej przezroczystym pokryciem. Następnie podłączony zostaje układ odsysający i zbierający płyny gromadzące się w ranie. Pompa podłączona do opatrunku generuje ciśnienia od -50 do -175mmHg, co sprawia, że gąbka wewnątrz zmniejsza swoją objętość nawet o 80%.

Proces gojenia rany wspomagany VAC

Ujemne ciśnienie stworzone w ranie przyspiesza całkowity czas procesu gojenia i znacznie go ułatwia. Urządzenie usuwając z rany nadmiar płynów zmniejsza obrzęk i wspomaga walkę z kolonizacją bakteriami w jej obrębie. Podciśnienie wspomaga również naturalny proces ziarninowania zmieniając biochemię rany (podnosi się poziom czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego, czynnika wzrostu fibroblastów i poziom kolagenu). Zwiększa się też przepływ krwi w okolicy rany, co zapewnia lepsze zaopatrzenie w czynniki potrzebne do gojenia i usuwanie tych szkodliwych. Również zamknięte, ciepłe i wilgotne środowisko wewnątrz opatrunku jest bardzo stabilne i korzystne dla naturalnych procesów gojenia.

Bardzo ważnym elementem leczenia za pomocą urządzenia VAC jest odpowiednia pielęgnacja rany. Należy usuwać martwe tkanki z jej obszaru, a także hamować wzrost bakterii i regularnie zmieniać opatrunki, zwykle co 24-36 godzin w zależności od sytuacji klinicznej.

Dlaczego terapia VAC?

Wspomaganie leczenia trudno gojących się ran terapią VAC pozwala uzyskać lepsze rezultaty czynnościowe, niż terapia tradycyjna, co przekłada się na zadowolenie pacjenta z efektów leczenia. Dodatkowym plusem metody jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zagojenia się rany. Wiele przewlekłych, głębokich owrzodzeń nie poddaje się gojeniu latami, podczas gdy badania wskazują, że wspomagane VAC terapią głębokie rany mogą zamknąć się całkowicie już w 16 do 20 tygodni. Dla mniejszych ran szacowany czas wyleczenia to około 6 tygodni. Kolejną zaletą metody VAC jest fakt, że pozwala na zmiany opatrunku nawet co dwa dni, podczas gdy leczenie standardowe często zmusza chorych do zmiany opatrunku trzy razy dziennie.

Terapia VAC w naszej klinice

W naszej klinice oferujemy leczenie ran VAC terapią pod postacią kilku zabiegów w odstępie kilkudniowym. Na ranę zakłada się specjalny, jednorazowy opatrunek, do którego podłącza się urządzenie VAC. Zabieg nie jest bolesny. Aby leczenie było skuteczne, opatrunki muszą być regularnie zmieniane, co 24-36 godzin a gąbka dopasowywana do nowych warunków w gojącej się ranie. Podczas wymiany gąbki zostaje ona w razie potrzeby nasączona środkiem przeciwbólowym, aby zminimalizować ból w trakcie zabiegu. Z naszego doświadczenia wynika, że większość pacjentów nie skarży się na ból podczas zmiany opatrunków.

Przeciwwskazania do terapii VAC obejmują: sucha martwica lub obecność komórek nowotworowych w ranie, nieleczone zapalenie kości lub szpiku, alergia na klej użyty w opatrunku, skóra podatna na uszkodzenia w związku z przewlekłym stosowaniem sterydoterapii lub kolagenopatii wrodzonych.

Scroll to top