Laserowe Leczenie Żylaków EVLT – bezbolesny zabieg

Dr Jakub Gęborski
Specjalista Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej, Angiolog

Przed zabiegiem usuwania żylaków laserem.

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu laserowego usunięcia żylaków pacjent musi się odpowiednio przygotować. Wszystkie niezbędne informacje Pacjent otrzymuje na wizycie konsultacyjnej w formie przejrzystego dokumentu. Należy wykonać USG oraz sprawdzić przepływy krwi w nodze, która ma być poddana zabiegowi. Ponadto niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych oraz przedstawienie całego procesu leczenia.

Specjalista przeprowadzający zabieg laserowego usunięcia żylaków może zlecić dodatkowe badania, a także wskazać na konieczność odstawienia leków zawierających hormony, przede wszystkim tabletek antykoncepcyjnych, nawet na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe to po konsultacji z lekarzem, na czas zabiegu może być konieczne ich odstawienie lub zamiana na inne. Warto wcześniej ogolić miejsca na ciele, w których przeprowadzane będzie laserowe usuwanie żylaków. Cztery godziny przed planowanym zabiegiem powinno się ograniczyć przyjmowanie pokarmu.

Zabieg Laserowego usuwania żylaków

Zabieg trwa ok. 60 minut, w zależności od rozległości obszaru, na którym znajdują się żylaki. Cały proces przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu światłowodu do żyły pniowej. Laser wytwarza energię cieplną, za pomocą której dokonywana jest zamknięcie czyli ablacja. Cały proces jest mało inwazyjny i może być niemal bezbolesny dla pacjenta. W czasie jednego zabiegu można usunąć żylaki z dwóch nóg o ile na wizycie kwalifikacyjnej Pacjent zostanie do takiego sposobu zakwalifikowany.

Po zabiegu okres rekonwalescencji jest krótki i trwa do kilku dni.

Efekty zabiegu

Wykorzystanie wiązki lasera do usunięcia żylaków sprawia, że efekty są widoczne szybciej niż w przypadku tradycyjnych, inwazyjnych metod. Wszelkie krwiaki, przebarwienia i zgrubienia są mniejsze i szybciej znikają. Zaraz po zakończonym zabiegu na nogę zakłada się pończochę uciskową. Pełny powrót do sprawności fizycznej następuje szybciej niż po inwazyjnych zabiegach usuwania żylaków. Zastosowanie wiązki lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a sam zabieg połączony z odpowiednimi zmianami w trybie życia może zapewnić trwałą poprawę.

Aby cieszyć się lepszymi efektami w przypadku rozległych żylaków, tak zwanych pajączków czy współistnienia żylaków siatkowatych, kolejnym etapem leczenia jest mikroskleroterapia kompresyjna (leczenie pajączków rzadko kiedy odbywa się jednocześnie z leczeniem żylaków). Oprócz ablacji laserowej może być konieczne jednoczasowe wykonanie skleroterapii „piankowej”.

Przeciwwskazanie do laserowego usuwania żylaków

Do przeprowadzenia zabiegu laserowego usunięcia żylaków istnieje kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim nie można go wykonywać u osób, które mają zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze nieuregulowane żadnymi lekami, różnego rodzaju skazy krwotoczne czy infekcje ropne skóry oraz śluzówek. Ponadto przeciwwskazaniem do przeprowadzenia ablacji laserowej jest nieuregulowana cukrzyca. Zabiegu nie można wykonać u kobiet w ciąży, natomiast wykonanie zabiegu w czasie karmienia piersią jest możliwe jednak pod kilkoma warunkami oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem

www.naczyniowiec-geborski.pl
www.medixb.pl
tel. 506144126 SMS

Scroll to top